Analytics

Bu Blogda Ara

4 Ağustos 2010 Çarşamba

Mini & Citroen DS3:'Retro vs. Anti Retro!'

Mini & Citroen DS3:'Retro vs. Anti Retro!'

Lüks miniler arasındaki rekabet gittikçe kızışıyor. Bugüne kadar MINI’nin hiçbir rakibi DS3 kadar dinamik ve iyi görünmüyordu. Bakalım kral tacını genç prense bırakacak mı?
‘Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı’ deyiminin her alanda geçerli olmadığını en iyi gösteren otomobil olan MINI’ye her geçen gün yeni bir rakip geliyor. Retro tasarım anlayışını hayatımıza sokan otomobillerin başında gelen MINI Cooper, Avrupa’da önemli satış rakamlarına ulaşarak Premium Mini segment diye adlandırılan bir sınıf yarattı. MINI’nin başarısını gören üreticiler bu sınıfta yer almak için kolları sıvadılar. Fiat, 500’ü, Alfa Romeo,  Mito’yu, Audi, A1’i oyuna sürerken Citroen’i bu segmentte temsil edecek model ise DS3 oldu. Her yeni çıkan model, bu sınıfın tartışmasız lideri MINI’ye rakip gösterildi. Anti Retro gibi iddialı bir sloganla pazara giren Citroen DS3’ü MINI’nin karşısına çıkarmamak olmazdı tabi ki. İşte büyük kapışmanın detayları…


Tasarım
MINI’nin sevimli bir o kadar da farklı tasarımına karşı Citroen’in cevabı DS3, gerektiği kadar sıra dışı olamıyor. Yuvarlak hatların hakim olduğu Cooper’a DS3 köşeli hatlarıyla karşılık veriyor. C3’ten alınan ön far tasarımı DS3’ün bu sınıftaki en önemli unsur olan özgünlük disiplininde puan kaybetmesine yol açıyor. Tamponun köşelerine dik olarak yerleştirilmiş LED gündüz farları ve krom görünümlü Citroen logosu araca şıklık katıyor. Cooper ise yuvarlak farlarıyla hiç kimseye benzemiyor. İki araçta oldukça uzun dış opsiyon listesine sahipler. Test araçlarımızın her ikisi de çift renk opsiyonu bulunuyordu. Siyah tavanları ve siyah jantlarıyla her iki araçta çok dikkat çekiyor. Ancak gözler daha çok Citroen’in üzerindeydi desek yalan olmaz. DS3’ün arka cam hizasındaki köpek balığı yüzgecine benzer çıkıntı beğenilen bir tasarım. Arka kısma geçildiğinde MINI atasından izler taşıyor. Etrafı kromajlı stop grubu ve tamponun altındaki üçüncü stop lambası aracın arka kısmına farklı bir hava katıyor. Citroen’de ise yepyeni bir tasarımla karşı karşıyayız. İlk göze çarpan tavan spoyleri, çift egzoz ucu ve büyük DS logosu. Kırmızı ve beyaz renkli stop grubu arkadan aracın yan tarafına doğru uzanıyor. MINI Cooper, Citroen DS3’den tam 25 cm daha kısa ve 3 cm daha dar. Ayrıca MINI’nin yüksekliği de DS3’ten 5 cm daha alçak. Bu sayede MINI kalabalık şehirlerde daha kolay park yeri bulabiliyor.


Yorum- Selim ERKEK

Ben MINI’nin tasarım konusunda hala çok başarılı olduğuna inanıyorum. Eski ile yeniyi çok iyi harmanlamış bir model. İnsanların Citroen’e daha fazla ilgi göstermesinin sebebi ise MINI’nin artık alışılan bir araç olması. DS3 ön tasarımında biraz daha özgün olsaydı tercihimi değiştirebilirdim.
MINI: 8/10DS3: 7/10
Yorum – Tulu DARICAN
Bence tasarım konusunda MINI bugüne kadar rakipsizdi. Her ne kadar C3 ile benzer çizgileri olsa da DS3, tasarım anlamından MINI’nin bir adım önünde. MINI’nin daha sevimli göründüğü bir gerçek. Ama özellikle genç kullanıcıların sevimli bir araç yerine sportif bir araç aradığını düşünüyorum. Bu nedenle tasarım disiplininde favorim DS3 oldu.
MINI: 8/10  DS3: 9/10İç mekan
MINI iç mekanda da retro tasarım izlerini yansıtıyor. İlk dikkat çeken duvar saati büyüklüğündeki hız göstergesi. Farklı olmak için yapılan bu hamlenin çok da başarılı sonuçlar doğurduğu söylenemez. Bu kadar büyük olmasına rağmen sürüş esnasında okunabilirliği çok zayıf. Şalter şeklindeki kumanda elemanları yine aynı şekilde kullanım zorluğu yaşatıyorlar. Fakat farklı tasarımlarıyla MINI’den bekleneni veriyorlar. Klima kontrol butonları ise MINI’e yakışmayan elemanların başında geliyor. Ucuz görünen kontrol butonlarının kullanımı da zor. Konsolda kullanılan malzemelerin kalitesi tatminkar ve göze çarpan işçilik kusurları bulunmuyor. İki parçalı sunroof sayesinde aydınlık olan iç mekan yine de Citroen DS3 kadar ferah olamıyor. DS3’ün iç mekanı ise MINI’nin aksine çok modern bir şekilde hazırlanmış. Opsiyonel olarak farklı renklerde seçilebilen ön göğüs kaplaması ve krom direksiyon kaplaması DS3’ün içini şık gösteriyor. Kontağı açtığınızda sona kadar giderek sizi selamlayan göstergeler de oldukça elit görünüyor. Ancak gözümüzü orta konsola çevirdiğimizde karşılaştığımız manzara ise bu tarz bir araçta olmaması gerekirdi. Peugeot-Citroen modellerinden tanıdık ses sistemi ve bilgi ekranı ile karşılaşıyoruz. Hatta DS3’ün kardeşi diyebileceğimiz C3 ile birebir aynı olan orta konsol gerçekten can sıkıcı. En azından aydınlatma renkleri değiştirilmiş olsa bu kadar sırıtmazdı. DS3 sahiplerinin iç mekan özgünlüğü konusunda çok memnun olacaklarını söylemek biraz zor. Ancak ergonomi açısından MINI kullanıcılarına oranla çok daha rahat olacaklar. MINI, boyutunun verdiği dezavantajla arkada çok az diz mesafesi sunabilirken, DS3’de 4 kişi rahatlıkla yolculuk yapabiliyor. MINI bagaj hacmi konusunda da oldukça cimri davranıyor. Cooper’ın 160 litrelik bagaj hacmine karşılık DS3, 285 litre bagaj hacmi sunuyor.

Yorum- Selim ERKEK

İç mekan kullanışlılığı konusunda DS3 açık ara önde. MINI’nin garip oturma pozisyonu modern araçlardan uzakta. Ayrıca sırf farklı olmak için yapılmış garip kumanda elemanları bir süre sonra can sıkacaktır. Keşke DS3’ün iç mekanı bu kadar sıradan olmasaydı. DS3’ün içine oturan kişi kendini C3’dekinden farklı hissetmiyor. 1.85 boyundayım ve benim kullandığım MINI’de arka koltuğa birinin oturması çok zor, Citroen bu noktada çok daha başarılı ve bu araçlardan birini düşünenlerin tercihini etkileyecektir. Kimsenin oturamadığı arka koltuklar birçok kişi için mantıklı değil.
MINI: 6/10DS3: 7/10

Yorum – Tulu DARICAN
MINI’nin belki de başarısının ardındaki sır, her parçasının sırf MINI için özel tasarlanmış oluşu. Ancak aksine DS3 tam anlamıyla ortak parça kullanım örneği olmuş. Sinyal kolları Peugeot 207’den, orta konsol Citroen C3’ten birebir alınmış. Eminim ki BMW kurmaylarının da aklı Citroen kurmayları kadar çalışıyordur. Ancak MINI’nin başarısı için ekonomik üretimi bir kenara bırakıp ortak parça kullanmamışlar. Ortaya da bir başarı hikayesi çıkmış. DS3 ne kadar özelleştirilebiliyor olsa da iç mekanı sebebiyle C3 modelinin gölgesinden uzaklaşamayacağa benziyor.
MINI: 7/10DS3: 5/10
Motor
Test araçlarımızdan MINI Cooper’da 1.6 litrelik atmosferik motor bulunurken, Citroen DS3’de BMW-PSA ortaklığıyla üretilen 1.6 litre turbo beslemeli ünite yerini alıyordu. MINI motoru 6000 d/dk’da 120hp güç üretirken, 4250 d/dk’dan itibaren maksimum torku 160Nm’yi üretiyordu. MINI’yi hızlandırmakta hiç zorlanmayan motor devirli kullanıldığında yeterli performansı sunuyor. Testimiz süresince ortalama 8,7 litre yakıt harcayan MINI, 6 ileri otomatik şanzımanıyla gücü yere iletiyor. MINI 0’dan 100 km/s hızlanmasını otomatik vites sebebiyle manuele oranla 1.3 saniye gecikmeli olarak 10,4 saniyede gerçekleştiriyor. MINI’nin ulaşabildiği maksimum hız ise 197 km/s.
Citroen DS3’de kullanılan turbo beslemeli motor ise 6000 d/dk’da 156hp güç ve 1400 d/dk’dan itibaren 240Nm tork üretiyor. Düşük devirde üretilen yüksek tork sayesinde DS3’e atak bir karakter kazandıran motor kemikli şanzımanıyla da beğenimizi kazandı. Maksimum 215 km/s hıza ulaşabilen DS3, 0-100 km/s hızlanmasını 7,3 saniyede gerçekleştiriyor. Citroen DS3 testimiz süresince 9 litre ortalama yakıt tüketimine imza attı.
Karşılaştırmamızda yer alan iki modelin farklı motor gücüne sahip olması sebebiyle bu disiplinden puanlama yapılmadı.

Konfor
Her iki otomobilde de konfordan fazla söz etmek mümkün değil. İkisi de birer viraj avcısı olarak üretildikleri için sert süspansiyon sistemlerine sahipler. Özellikle DS3 en ufak darbeyi neredeye olduğu gibi içeri iletiyor. Otoyol kullanımında ise Fransız dört kişiyi de rahat ettirebilirken, MINI sadece ön koltuklara bu konforu sunabiliyor. Her iki araçta 100 km/s hızın üzerine çıkıldığında içeriye rüzgar sesi almaya başlıyor. MINI’nın motorundan gelen homurtuların DS’e göre daha fazla iç mekana yansıdığını söylemeliyiz. DS3’de ise bir miktar daha fazla yol sesi geliyor.

Yorum – Selim Erkek

DS3’ün çok sert süspansiyon sistemi İstanbul gibi yolların pek iyi olmadığı şehirlerde yolculuğu işkence haline getirebilir. MINI ise şaşılacak şekilde DS3’den daha iyi darbe emen bir süspansiyon sistemine sahip. Citroen koltuklarının hem yan desteğinin hem de konforunun MINI’nin önünde olduğunu söylemeliyim. Ancak bu konforlu koltuklar bile yoldan gelen darbelerin şiddetini yeterince azaltamıyor.
MINI: 8/10DS3: 7/10
Yorum – Tulu DARICAN
DS3 cephesinde bu disiplin zor geçeceğe benziyor. Yol tutuş için maksimum sertlikte tutulan süspansiyon sebebiyle yoldan gelen darbeleri direkt bel kemiğinizde hissediyorsunuz. MINI ise daha yumuşak karakterli bir otomobil. Ancak MINI’nin iç mekanının küçük olması bu konfordan sadece 2 kişinin yararlanmasına olanak sağlıyor. Citroen’de yolculuk daha konforsuz olsa da MINI’ye göre 2 kişiye daha yer var.
MINI: 7/10DS3: 7/10
 
Yol tutuş
Sert yapılı amortisörlerinin avantajını yol tutuş konusunda gören ikilinin her ikisi de çok iyi yol tutuyor. MINI’nin direksiyonu bir cerrahın elindeki titremeyi yola aktaracak kadar hassas. Direksiyonun bu kadar net tepkileri sürücünün araca olan güvenini arttırıyor. İngiliz’in viraj limitlerinin oldukça yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Citroen ise klasik Fransızlardan çok farklı süspansiyon sistemi sayesinde MINI’yi çok az farkla takip edebiliyor. Çok başarılı çalışan ESP sistemi sayesinde yolundan ayrılmayan DS3, zorlandığında önden kayma eğilimi gösteriyor. DS3 biraz daha hassas bir direksiyon sistemine sahip olsaydı MINI’nin işi çok daha zordu.

Yorum – Selim ERKEK

İşte en sevdiğim karşılaştırma! Sürüş zevki açısından DS3, hassas olmayan direksiyon sistemi yüzünden MINI’nin bir adım gerisinde kalıyor. MINI test aracımızın motoru Cooper’ın limitlerini yaşamasına pek izin vermiyordu ancak müthiş viraj alma kabiliyeti gerçekten etkileyici. Hızlı girilen virajlarda limiti aştığınız zaman MINI arka kısımdan kaymaya başlıyor ancak tehlike oluşturacak boyutta değil aksine sürücüsünü eğlendiriyor. Citroen DS3 ise hiç beklemediğim kadar iyi yol tutuyor ve ESP sistemi harika müdahaleleriyle DS3’ü çizgisinden ayırmıyor.
MINI-8/10DS3-7/10

Yorum – Tulu DARICAN
Karşılaştırmanın belki de benim için en zor disiplinini bu. Her iki modelde elektronik sistemler olmasa bile çok iyi yol tutuyor. Aralarındaki farklılık ancak uzman ellerde hissedilecek kadar küçük. MINI hassas çalışan direksiyon sistemi sayesinde virajlarda rakibinden daha fazla güven veriyor. Bu nedenle bu disiplinin galibi MINI, ama küçük bir farkla.
MINI: 8/10DS3: 7/10

Güvenlik
Her iki otomobilde EuroNcap çarpışma testlerinden başarıyla geçerek 5 yıldız aldılar. MINI Cooper’da sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları standart olarak sunulurken Citroen DS3’de sürücü, yolcu, perde ve yan hava yastıkları standart olarak sunuluyor.

Yorum-Selim ERKEK


DS3 standart olarak sunduğu perde hava yastığı ile MINI’nin bir adım önünde duruyor. Ayrıca fren performansı konusunda da MINI Cooper’dan daha fazla güven verdiğini söylemeliyim. Her iki araçta da standart sunulan ESP sayesinde firmaların güvenliğe verdikleri önem görülüyor.
MINI: 8/10 DS3: 9/10
Yorum – Tulu DARICAN
Her iki modelin de Euro NCAP sonuçları beş yıldız olsa da, DS3’ün bu teste 2009’da girdiği ve yeni kurallara göre bu dereceyi elde ettiği göz ardı edilmemeli. Bunun yanında rakibine göre perde hava yastığını standart olarak sunan DS3 bu disiplinde bir adım öne geçiyor.
MINI: 7/10  DS3: 8/10

Fiyat
İş satın alma ve kullanım giderlerine geldiğinde ibre bariz şekilde Citroen’i gösteriyor. DS3’ün testimize katılan turbo motorlu versiyonu 46.000 TL fiyat etiketine sahipken MINI Cooper’ın en baz versiyonunun fiyatı 51.484 TL’den başlıyor. Citroen test aracımızdaki motorla aynı motora sahip MINI Cooper S’in fiyatı ise 61.080 TL. Citroen’in baz motor seçeneğinin 43.000 TL’lik fiyatı Turbo motorlu versiyona göre yüksek kalsa da ulaşılması en kolay seçenek oluyor.

Yorum-Selim ERKEK

Citroen’in fiyat konusundaki büyük avantajı kullanıcı tercihlerini çok etkilemeyecektir diye düşünüyorum. Zaten bu segmentte bilinçli bir şekilde araç alanların çoğu bu iki otomobilden birini evin tek otomobili olarak düşünmeyecek kişiler.  Bu noktada tercihler tamamen kişisel beklentilere kalıyor. Parasının karşılığında stil ve performans isteyenler DS3’e yönelecekken, MINI’yi tercih edeceklerin ise kalbinin sesini dinleyenler olacağı kesin.
MINI:5/10DS3:6/10

 Yorum – Tulu DARICAN
Bence hangi segment olursa olsun, fiyat önemli bir satın alma kriteri. Özelikle MINI ve DS3’ün temek hedef kitlesi gençler. Gençlerin büyük bir çoğunluğu da bu aracı ailelerinin finansal desteğiyle satın alacaklar. Bu durumda DS3’ün rakibinden ciddi anlamda ucuz oluşu onu öne çıkarıyor. MINI yüksek fiyatıyla büyük bir dezavantaja sahip.
MINI:5/10 DS3:7/10MINI Cooper  
Citroen DS3
Tasarım89T.D
Tasarım87S.E
İç Mekan75T.D
İç Mekan67S.E
Konfor77T.D
Konfor87S.E
Yol Tutuş87T.D
Yol Tutuş87S.E
Güvenlik78T.D
Güvenlik89S.E
Fiyat57T.D
Fiyat56S.E
8586SONUÇ: Puanları alt alta topladığımızda hiç beklemediğimiz bir sonuçla karşılaştık. Citroen DS3 sadece 1 puan farkla MINI’yi geri bırakmıştı. Açıkçası bu sonucu karşılaştırmadan önce hiç tahmin etmiyorduk. Puanlamayı yeniden incelediğimizde MINI’nin en ciddi puanı fiyatlandırma disiplininde kaybettiğini gördük. Buradan çıkardığımız sonuçsa fiyat bağlayıcı bir kriter değilse premium mini sınıfta MINI’nin hakimiyeti sürecek. Ama Citroen’ni de kutlamak gerekiyor. Başarılı tasarımı uygun fiyatla pazara sürerek pek çok MINI almayı planlayan tüketiciyi kendi cephesine çekecektir.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder